تولید برخی فیلم هاو سریال ها ظلم به جبهه و شهداست
ساعت ٩:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٧/۱۸   کلمات کلیدی:
ساخت برخی فیلم ها و سریال ها ظلم به شهدا، جبهه و فرهنگ شهادت است و ما نباید بی تفاوت باشیم تا این گونه ارزش ها را زیر سوال ببرند. این آغاز سخن مجید رشید ترابی بود که در جمع رزمندگان واحد اطلاعات عملیات زمان دفاع مقدس لشکر ۲۱ امام رضا(ع) بیان می داشت. این رزمنده دفاع مقدس تاکید کرد: نسل امروز که در سینما این قبیل فیلم ها را می بینند یا پای تلویزیون می نشینند و این سریال ها را می بینند. از ما می پرسند جنگ که این قدر از آن حرف می زدید همین بود؟ می خواهید آدم های همین فیلم ها الگو باشند؟ او که در هیئت انصارالمهدی و در خانه پدری شهید پاشایی سخن می گفت افزود: بی تعارف، همه مسئولیم و باید از جبهه، از دفاع مقدس، از شهدا و فرهنگ شهادت دفاع کنیم. وی که سخنانش با استقبال رزمندگان دیروز مواجه شده بود گفت: چرا واقعیت های جنگ نشان داده نمی شود؟ چرا نمی گویند وقتی رزمندگان برای سوار شدن بر خودرو تلاش می کردند و ضامن یک نارنجک باز شد یک جوان خودش را روی نارنجک انداخت، جان باخت تا آسیبی به دیگر رزمندگان وارد نشود؛ چرا نشان نمی دهند غواص ها چگونه از میان باتلاق ها عبور می کردند. رشید ترابی که خود برادر ۲ شهید والامقام است افزود: شهدای ما اهل محاسبه نفس بودند و یک شهید در محاسبه نامه خود نوشته بود من امروز مرتکب گناه شدم چون جایی که نباید می خندیدم، خندیدم. آن ها به جد و دقیق مراقب رفتار خود بودند تا به این مقام رسیدند. این رزمنده دفاع مقدس، در ادامه با انتقاد از شیوه معرفی شهدا در جامعه گفت: نباید شهدا را فرشته نشان دهیم که نسل امروز نتوانند با آ ن ها همذات پنداری کنند و نه اجازه دهیم دیگران آنچه شایسته نیست به شهدا نسبت دهند. وی گفت: شهدا بچه های کوچه و بازار بودند، منتهی با لقمه حلال بزرگ شدند، حلال اندیش بودند و حلال مشکلات جامعه نیز شدند. وی گفت: همین امروز هم اگر غبارها فرو بنشیند و اگر نیاز باشد، باز از همین کوچه و بازار جوانان قد خواهند کشید و به دفاع برخواهند خاست. او در ادامه ویژگی های جانباز علی پاشایی را برشمرد و تاکید کرد: او دارای صفات بیان شده برای مومن بود و به مقام رضا رسیده بود، دردها را تحمل می کرد و سرانجام نیز بر سر پیمان خود رفت.

 در ادامه این محفل نورانی، تقویان از همرزمان شهید محمد پاشایی به سخن گفتن پرداخت تا از چهره یک شهید رونمایی کند که می تواند امروز به عنوان یک الگو مطرح باشد. وی گفت: در کوران حوادث و در فشار شداید که امثال من در معرض «بریدن» بودند شهید محمد دست ما را می گرفت. وی افزود: شهید محمد واجد صفات یک مومن واقعی بود. النظافة من الایمان را در قامت و پوشش او می توانستی ببینی. او تجسم اوصیکم بتقوی ا... و نظم امرکم هم بود. تقویان افزود: ندیدم حتی در اوج مشکلات موی محمد آشفته باشد و یا لباسش کثیف. او همیشه منظم و مرتب و معطر بود. وی که در هنگام شهادت محمد در کنارش بود در پایان از لحظه شهادت شهید گفت تا چشم  ها با گونه ها مهربانی کند. به گزارش خراسان، در ادامه سردار حمیدنیا از فرماندهان ارشد دفاع مقدس به ایراد سخن پرداخت و با اشاره به احادیث و روایات از نقش شهیدان در فرهنگ سازی گفت که با ایثار جان خود، معلم جامعه شدند. سردار حمیدنیا سپس هنر تحول آفرین امام خمینی(ره) را ستود که در جان مردمان انقلاب کرد تا آنان بتوانند انقلاب جهانی خود را به پیروزی برسانند. او گفت: این هنر امام(ره) بود که نوجوان ۱۳ساله را در کنار پیرمرد ۷۰ساله به جبهه کشاند تا در گذر از دغدغه های نسلی و فکری خود به دفاع از انقلاب و کشور بپردازند. این فرمانده ارشد دفاع مقدس با ورق زدن تقویم عملیات ها گفت: هر جا خود را ندیدیم و خدا را به یاری خواستیم به پیروزی های بزرگ رسیدیم اما هر گاه دچار غرور شدیم و به خود نگاه کردیم موفق نشدیم. وی با یادآوری دیداری که با تنی چند از فرماندهان پس از یک عملیات ناموفق با امام(ره) داشتند، گفت: امام فرمودند تدبیر و توکل باید با هم باشد.

شما تدبیر بکنید سپس به خدا توکل کنید و... آن جا امام به ظرافت به ما یادآور شد که نباید توکل را از یاد برد. سردار حمیدنیا در ادامه به نقش استان های خراسان در جنگ پرداخت و تشکیل تیپ های رزمی در جبهه را از شاهکارهای نیروهای انقلاب برشمرد. وی در پایان با ستایش از تشکیل چنین جلساتی آن را برای زنده نگهداشتن یاد شهدا ضروری برشمرد و پیشنهاداتی نیز برای ارتقای سطح جلسات ارائه کرد.

خراسان رضوی - مورخ یکشنبه 1390/05/02 شماره انتشار 17890 /صفحه۷/فرهنگی هنری