سخت ترین مرحله ولایتمداری، تسلیم در برابر ولایت است

حجت الاسلام ماندگاری در مراسم بزرگداشت ۴دانشجوی شهید دانشگاه علوم پزشکی مشهدعنوان کرد:
 

سخت ترین مرحله ولایتمداری، تسلیم در برابر ولایت است. حجت الاسلام والمسلمین ماندگاری، با بیان این جمله کلیدی، سویه های نگاه را به سمت مسئله ای حیاتی در تفکر شیعه برد که از دیرباز خط تمیز حق از باطل بوده است. او بر این نکته هم تاکید کرد که غرور و تکبر و حب دنیا، موانع جدی در موضوع ولایت پذیری است. این رزمنده دفاع مقدس که در بزرگداشت ۴دانشجوی شهید دانشگاه علوم پزشکی مشهد سخن می گفت به تبیین مراحل کمال یابی و تعالی انسان پرداخت و گفت: شهدا در مدرسه تربیت الهی درس ولایتمداری آموختند و اول به مقام «عبدا...» بودن رسیدند، سپس به مقام شهادت دست یافتند.

فصل دفاع مقدس

این گفته های ماندگاری، برای مردان «انصارالمهدی» خیلی آشنا بود، مردانی که از نام گریزان بودند در فصل دفاع مقدس و همگی نام خویش را از یاد می بردند تا «عبدا...» باشند. فامیل خویش را فراموش می کردند تا «یداللهی» باشند و این نام و فامیل دلاورانی بود که از خویش و حتی دلبستگی های خویش گذشته بودند تا در ساحت عبودیت دل و جانی تازه کنند. حجت الاسلام ماندگاری از ویژگی «عبدا...»بودن می گفت و تو می توانی در چهره هایی که در قاب تصاویر، ظهور انتظار می کشیدند و یا مردان و زنانی که در محفل شهیدان دلخواه، شادیفر، صالحیان و اسفندیاری، تشنه شنیدن جرعه هایی از آفتاب یاد شهدا بودند، ببینی و راستی این چهره ها با تصاویر شهدا، خویشاوند بودند. ماندگاری که گویی انوار شهدا و انفاس سالکان در کلامش جاری شده بود، سخن را به نگاه شهدا کشاند و گفت: در اکثریت قریب به اتفاق وصیت نامه شهدا، بر ولایت مداری تاکید و توصیه شده است. یعنی همان چیزی که در مدرسه تربیتی اسلام جایگاه ویژه ای دارد. ماندگاری از عشق شهدا به ولایت می گفت و تو احساس می کردی این حس مقدس این روزها چقدر کیمیاست. کاش شهدا بودند. کاش لااقل ماها از این حس شهدا بهره ای داشتیم، کاش «خیلی ها» می دانستند ولایتمداری نه یک شعار سیاسی بلکه یک عمل دینی است اما... بگذریم. تصاویر شهدا ما را به صبوری می خوانند انگار! ماندگاری. «سخت ترین مرحله ولایت مداری را تسلیم در برابر ولایت و سخت ترین تسلیم را، تسلیم عالم نسبت به ولی دانست و گفت: این اصلی ترین درس و رسالت یک عالم است.»

 

عصاره فرهنگ شهدا

این واعظ بسیجی اصلی ترین عصاره فرهنگ شهدا را تسلیم در برابر ولایت دانست و به تاکید گفت: شهدا برای رسیدن به مقام تسلیم و رضا، از کبر و غرور و خودبینی گذشتند و این یعنی هرکس می خواهد به مقام تسلیم و رضا برسد، باید از غرور و خودبینی بگذرد.

 

درس شهدا را بخوانیم

حال آن که متاسفانه، شیطان غرور و خودبینی و تکبر هر روز در برخی از ما بزرگ و بزرگ تر می شود تا خود حقیقی مان را کوچک تر کند و باز هم کوچک تر، در حالی که سهم ما و حق ما بزرگ تر شدن است. سخنران به سخن ادامه می دهد من، اما از خود می پرسم، آیا حاضریم درس شهدا را بخوانیم و از مشق آنان سرمشق گیریم و دوباره برخیزیم؟ آیا برای نگاه معصومانه و پرسشگر شهدا که فراتر از قاب، ما را می نگرند، پاسخی داریم؟ زمان در گذر است. حجت الاسلام ماندگاری، تریبون را به راویان می سپارد تا از «سیره عملی» شهدا بگویند و خلیل موحد، هاشم مقدسی و صالحیان با بیان خاطرات خود از شهیدان دانشجوی علوم پزشکی می گویند که عاشقانه از پزشکی جسم گذشتند تا به مقام رفیع طبابت جان برسند. آری، این ۴ستاره شهید، از حصارزمین و زمان رها شدند تا در جاودانگی مقام شهید، به طبابت جان ها بپردازند و برای سلامتی جامعه نقش آفرینی کنند. جلسه این ماه «انصارالمهدی» به پایان می رسد و تو مردانی را می بینی که پا به خیابان می گذارند که روزگار دفاع مقدس در جامه بچه های اطلاعات و عملیات و غواصی ناب ترین یاران سپاه آخرالزمان عشق بودند در لشکر ۲۱ امام رضا(ع).

خراسان رضوی - مورخ شنبه 1390/02/31 شماره انتشار 17840 /صفحه٧/فرهنگی

/ 0 نظر / 9 بازدید