فهمیدن «فهمیده» نیاز امروز

ساعت ۱٠:۴۶ ‎ق.ظ روز جمعه ۸ آبان ۱۳۸۳   کلمات کلیدی:    


«در مرام ما کودک کسی است که یا علی نگفته باشد؟ و هر کس همان زمانی که یا علی می‌گوید و برمی‌خیزد، مرد می‌شود. در مدرسه تربیتی ما هم«یاعلی» اسم رمزی است که در همان آغازین سالهای زندگی به ما تعلیم می‌کنند و اینگونه می‌شود که«مردستان» نام دیگر«ایران» می‌گردد. با مردانی که با اولین یا علی بالغ شده‌اند. اصلا" سن بلوغ و تکلیف در میان شیعیان خیلی پایین می‌آید، تا همان یاعلی اول، هر چند کسانی هم هستند که می‌آیند و سن از هفتاد و هشتاد هم می‌گذرانند و پیمانه زندگی راپرمی‌کنند و به پیمان مرگ هم می‌رسند و بالغ نمی‌شوند. کم هم نیستند اینان، ما را هم با این جماعت سرو کاری نیست. سروکار ما با اسوه‌های بالغ زندگی است، آنها که راز عشق را، سرشیدایی را و سرالاسرار عبودیت را عارفند و می‌دانند در باریکی گردن رازی است که به حرمت عشق باید به خون شکوفا کرد و «علی» و مرام او را از سر خود دوست‌تر داشت. «حسین فهمیده» نوجوان بالغ«یاعلی گوی» به معرفت رسیده که از قله زندگی زیبا به آسمان شهادت پرکشید، از همان اسوه‌هایی است که باید او را چنان منطقی قرائت کرد که در قالب اسطوره از دست ما فراتر نشود. «فهمیده» را باید فهمید.
چنانکه او زندگی را، خون را، شهادت را و حرمت خاک وطن را فهمید.
نگوئیم، جنگ به پایان رسید و فصل مردان جنگ هم به سر آمده است و امروز باید از زندگی گفت بی‌حضور آنها، آنها را از زندگی بیرون نکنیم.
زندگی نسل امروز بی‌فهم فهمیده‌ها، زمین بی‌قبله است. لااقل زمینی است که قبله‌اش مشخص نیست. «فهمیده» و همه شهدا، قبله‌نماهایی هستند که جهت کعبه را به ما نشان می‌دهند، اگر سر کعبه و سودای رستگاری داریم باید در عزیزترین قسمت زندگی‌مان برای آنها جا بگذاریم و در فرازترین جایگاه معرفتمان برای آنها منبر بگذاریم...
من از آنهایی که ما را به شلاق طعنه و تیر تمسخر می‌نوازند که چرا جنگیدید و فهمیده‌ها، نه تنها هدف را نفهمیده که راه را گم کرده بودند و کار آنها بر اثر داغ شدن تنور احساس بود که جانشان را در خود سوخت و هزار حرف و سخن، دگیر چندان دیگر نمی‌شوم که از کسانی که عملا" سعی می‌کنند با به سکوت برگزار کردن ما را از چرخه زندگی نسل امروز حذف کنند. برای گروه اول تا دلتان بخواهد دلیل و برهان داریم بر حقانیت‌مان. اما گروه دوم اصلا" به ما فرصت یک لب تکان دادن نمی‌دهند چه رسد به پاسخگویی.
آنها اصلا" سوىالی طرح نمی‌کنند تا ما با پاسخگویی با نسل امروز حرف بزنیم.
به مثل برای ما، آنها آدم‌های بی‌طرفی هستند که از حادثه کربلا، کناره گرفتند و به تماشای زخم آجین شدن حسین و سپاهیانش بودند و هیچ نگفتند و هیچ نکردند. بی‌طرف مردمی که از یزیدی‌ها بدتر بودند از فرط بی‌عملی،
آنها خوب می‌دانستند حق با حسین است اما«با» حق نبودند، می‌دانستند یزید باطل است اما«علیه» باطل نبودند. حالا هم اینها که به سکوت ما را می‌خواهند از ذهن جامعه پاک کنند می‌دانند کی هستیم و چه کردیم و نسل فهمیده‌ها چه نقشی در سربلندی ایران و انقلاب دارند، اما با ما نیستند. بگذریم. فهمیده و فهمیده‌ها اما، مثل خورشیدند، ابرها را، هر چند هم قطور باشد می‌شکافند و نور می‌افشانند.
فهمیده‌ها نهاد عرق ملی، هویت ایرانی و کرامت انسانی بودند و امروز هم اگر در پی تحقق این موىلفه‌ها هستیم ناچاریم از تدریس منش فهمیده‌ها در همه کلاسها.
**
«در مرام ما کودک کسی است که یا علی نگفته باشد، فهمیده، اما یاعلی را فهمیده بود و فریاد کرده بود و برخاسته بود.

/ 0 نظر / 9 بازدید