سربازان بی‌نام، رزمندگان بی‌نشان

ساعت ۱۱:۵۶ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۶ مهر ۱۳۸۴   کلمات کلیدی:    

در «درشت» نمایی جنگ، که صد البته با روایت «درست» آنچه در حماسه عاشورای 8 ساله بر این دیار رفت فاصله دارد، نقش مردان و رزمندگان برجسته است. همه این حماسه را با «مردان» رزمنده‌اش می‌بینند اما کمتر کسانی هستند که به رزمندگان ناپیدا و حماسه‌سازان و حماسه‌سرایان بی‌نام و نشان دفاع مقدس بپردازند، «زنان» این سربازان بی‌نام و نشان سپاه مهدی (عج) که بی‌نام یاریگر حق بودند بی‌نشان، در خلق حماسه ایفای نقش می‌کردند و مثل یک «پهلوان» از ندیدن نامشان دل،«غمین» نداشتند. این درست که بر سنگ مزار شهدا، نام «زن» نوشته نشده است یا اندک است، اما در پرورش و تربیت هر شهیدی، زن نقش اول را دارد و سوای این نیز، زنان ما، اگر بیش از مردان مشکلات جنگ را تحمل نکرده باشند، به یقین کمتر هم با این مشکلات مردافکن مواجه نبوده‌اند. این را از بسیاری از رزمندگان و فرماندهان هم شنیده‌ام که فیض حضور در جهاد مقدس را، «مدیون» همت همسران و مادران خویشند. یادم هست روزی از فرماندهی خواستم بنشینم و درباره دفاع مقدس گفتگو کنیم، او، اما، گفت قبل از رزمندگان باید با همسرانشان صحبت کرد و از حماسه ناپیدای آنها سخن گفت. او می‌گفت ما ساکمان را می‌بستیم و راهی می‌شدیم و زن ما می‌ماند و چند بچه و دنیایی از مشکلات. او می‌ماند که هم باید نقش مادری خویش را ایفا کند و هم شان پدری داشته باشد در غیاب «شوهر» و هم مرد خانه باشد در مواجهه با «شدائد» و «مشکلات». او اضافه می‌کرد که کم نبودند، زنانی که در غیاب شوی به جبهه رفته‌شان علاوه بر حل مشکلات، فرزند خود را هم در غیاب او به دنیا می‌آوردند و بسیار بودند مادرانی که فرزندان خویش را در غیاب مجاهدات، چنان پروردند که شایسته نام پدرهای رزمنده‌شان باشد. راست می‌گفت او و من خود از این جماعت حماسه‌ها دیده و خوانده‌ام. تماشای فرزندان موفق رزمندگان بخصوص شهدا، مبین این حقیقت است که زنان در تجسم زینبی عاشورای 8 ساله، کاری کارستان کرده‌اند. هر چند خیلی‌ها ‌آن را نبینند، غمی هم نیست آنکه باید ببیند، می‌بینند...
من معتقدم، اگر از جنگ می‌گوئیم و رزمندگانش، بی‌شک جای تکریم زنان هم محفوظ است، چنانکه تکریم همسران رزمندگان گرامیداشت خود آنها هم هست. همانگونه که گفتن از شهیدان کربلا، سرایش حماسه زینب است و زینب را ستودن، احترام به مقام شامخ شهدای نینواست همانگونه که زینب پیامبر عاشورا بود، زنان ما هم در انتقال این پیام به فرزندان خود جایگاهی زینبی دارند.
قدر بدانیم، حماسه بانوان را، این سربازان بی‌نام و نشان اما پهلوان سپاه آخرالزمانی امام عشق را، این معراج داران و صاحبان بهشت را. قدر بدانیم و قدر بگذاریم که قدردانی از اینان تکلیف قدری ماست. 

/ 0 نظر / 21 بازدید